Neil Mitchell wins big at 2007 ACRAs: Full winners list | radioinfo

Neil Mitchell wins big at 2007 ACRAs: Full winners list

Thursday 18 October, 2007
Neil Mitchell at the 2007 ACRAs

3AW's Neil Mitchell was one of two inductees into the Radio Hall of Fame this year, and also scooped two of the major talk radio categories, winning Best Current Affairs Commentator and Best Talk Presenter.

Mitchell, a former newspaper editor, now a radio broadcaster for the last 20 years, compared radio and newspapers, saying his favourite medium is radio because of its instant communication ability. "I will thank my audience on Monday for this award," he said from the podium.

Speaking later in the night, Mitchell told radioinfo he also had more good news this week, his program now will be heard on more stations. After the departure of John Laws from ther airwaves on November 30, Mitchell will be networked to a range of regional Victorian stations which used to take the Laws show.




Notable winners of other categories included Jason Morrison (metro) and Greg Henricks (non-metro), who won the Brian White Memorial awards and Natalie Florence who won the Innovations and Excellence award.

Kyle and Jackie O won Best On Air Team (Metro) with other winners being Phebe Irwin and Dave Gorr and the Sea FM Morning Crew with Matt, Maree and Smithy. Non-Metro Best Talk Presenters were 2BS' Jennifer Menchin and 2CC's Mike Welsh.



As well as Mitchell, FM radio legend Greg Smith (pictured) was also inducted to the Hall of Fame.



Award winner and presenter Charles Wooley, a former tv reporter, said when he first began his MRWorks morning radio show he was shocked at how hard radio talk presenters have to work compared with their tv colleagues.

Peter Brennan accepting the Best PD award for his father John Brennan who was sick and unable to be at the awards, paid tribute to his father who has worked in radio for 58 years and "still has a great passion for this industry."



The awards show was hosted by Jono Coleman with special appearances from Harry Shearer and an opening performance from the cast of Priscilla.



Congratulations from radioinfo to all the winners. Their names are below as well as some snaps of winners and party animals at the awards.

2007 ACRA Winners

Category Finalists are denoted with the following letters: Country, Provincial, Non Metropolitan and Metropolitan

BEST ON-AIR TEAM

Sea FM Morning Crew with Matt, Maree and Smithy – 101.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Maryborough QLD C

Phebe Irwin and Dave Gorr – “Phebe and Dave’s Bigger Breakfast”, Wave 96.5 FM, Grant Broadcasting, Wollongong NSW P

The Kyle and Jackie O Show – 2Day FM, Austereo, Sydney NSW M

BEST TALK PRESENTER

Jennifer Menchin – 2BS, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

Mike Welsh – “Mike Welsh Drive Show”, 2CC, Capital Radio, Canberra ACT P

Neil Mitchell – “3AW Morning Program”, 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M

BEST MUSIC PERSONALITY

Cameron Williams – 97.7 Snow FM, Capital Radio, Jindabyne, NSW C

Kris Fade – The Edge 96.1, Australian Radio Network, Sydney West NSW P

Jabba – Nova 969, DMG Radio, Sydney NSW M

BEST CURRENT AFFAIRS COMMENTATOR

Neil Mitchell – 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC

BRIAN WHITE MEMORIAL

Greg Henricks – “Sting in the Tale”, 92.5 Gold FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD

Jason Morrison – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW

BEST SPORTS PRESENTER

Geoff Mann – “Without a Doubt”, 2DU, Super Network, Dubbo NSW C

Steve Allan – “2GO Good Sports”, 2GO FM 107.7, Macquarie Regional Radioworks, Gosford NSW P

Clinton Grybas – “3AW Sport”, 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M

BEST NEWS PRESENTER

Sarah Taylor – 3WM, ACE Radio Broadcasters, Horsham VIC C

Rod McLeod – 92.5 Gold FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Tony Tardio – 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC M (AM)

Kristy Warner – Nova 969, DMG Radio, Sydney NSW M (FM)

BEST PROGRAM DIRECTOR

Glen Roth – 97.7 Snow FM, Capital Radio, Jindabyne NSW C

Jason Matthews – 92.5 Gold FM/ Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

John Brennan – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

BEST MUSIC DIRECTOR

Karina Singer – Sea FM 101.9, Macquarie Regional Radioworks, Maryborough QLD C

Johnno Keetels – Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

Mickey Maher – B105, Austereo, Brisbane QLD M

BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT/ MUSIC

Derek Bargwanna – 2Day FM, Austereo, Sydney NSW

Sam Cavanagh – Fox FM 101.9, Austereo Melbourne VIC

Joseph Gleeson – Mix 106.3, ARN/ Austereo, Canberra ACT

BEST SHOW PRODUCER – TALKBACK/ CURRENT AFFAIRS

Tony Briscoe – “Charles Wooley Across Australia”, Heart 107.3, Macquarie Regional Radioworks, Hobart TAS NM

Paul Christenson – “Alan Jones Show”, 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

BEST DOCUMENTARY

Dennis Guthrie and Charles Wooley – “Beaconsfield Master Blaster”, Heart 107.3, Macquarie Regional Radioworks, Hobart TAS NM

Sideshow Mike Andersen – “Anzac Day”, Triple M, Austereo, Sydney NSW M

BEST MUSIC SPECIAL

Early Openers – “Spirit of the Bush”, Mixx FM 106.3, ACE Radio Broadcasters, Horsham VIC C

Matty Acton and Renee Peterson–“The List–Backstage at the Big Day Out 2007”, Sea FM 90.9, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Hamish and Andy – “Hamish and Andy with Robbie Williams”, Fox FM 101.9, Austereo, Melbourne VIC M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE

Luke Bradnam and Ben Harrison – “Gold Coast Game Fishing Comp”, 102.9 FM, Hot Tomato, Gold Coast QLD NM

Triple M Football – “2006 AFL Grand Final”, Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL

Ray Adams – “For Pup’s Sake Dog Grooming - Rex”, ACE Radio Broadcasters, Mixx FM, Hamilton VIC C

Kent Howlett and Lawrence Moorfield – “Strike Action, Strike Bearer, Strike Out”, Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Rusty Graham – “The Island Party Boat”, Nova 106.9, DMG Radio, Brisbane QLD M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR

Steve White – Sea FM/92.7 Mix FM, Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD NM

Leanne Glamuzina – Nova 106.9, DMG Radio, Brisbane QLD M

BEST STATION PROMOTION

The Morning Crew with Matt, Maree and Smithy–“Smithy’s Challenge Wheel”, 101.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks,
Maryborough QLD C

Sea FM – “15 Concerts in 15 Days”, Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

2Day FM Promotions – “Kyle and Jackie O Boost Your Life”, 2Day FM, Austereo, Sydney NSW M

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT

Dave and Hughesy – “Telco Torture”, Zoo FM, Super Network, Dubbo NSW C

Luke Bradnam – “Granny Calls Granny”, 102.9 FM, Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Matt Hale – “Cake Message Phonecall”, 96FM, Southern Cross Broadcasting, Perth WA M

BEST NETWORKED PROGRAM

Trent McCurdy – “The Dirty 30”, Mixx FM, ACE Radio Broadcasters, Horsham VIC NM

Charles Wooley – “Charles Wooley Across Australia”, Heart 107.3, Macquarie Regional Radioworks, Hobart TAS NM

Hamish and Andy – Fox FM 101.9, Austereo, Melbourne VIC M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM

Radiowise Media Networks – “Home Grown Humour”, Sydney NSW

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT

The Sales Team – 5RM/Magic 93.1 FM, Star Broadcasting, Riverland SA C

Flow FM – Flow FM, W&L Phillips, Kapunda SA C

Mix 106.3 Sales Team – Mix 106.3 FM, ARN/Austereo, ACT P

Triple M Brisbane – Triple M, Austereo, Brisbane QLD M

BEST AGENCY SALESPERSON

Stephanie Hodgetts - Star Broadcasting, Riverland SA NM

Tanya Williams – Macquarie Regional Radioworks, Brisbane QLD NM

Simon Kent – Austereo, Melbounre VIC M

BEST DIRECT SALESPERSON

Denise Nolan – 5RM/Magic 93.1 FM, Star Broadcasting, Riverland SA C

Leonie Leonard – Hot FM/Sea FM 98.7, Macquarie Regional Radioworks, Mackay QLD P

Juanna Masters – Fox FM 101.9/Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

BEST SALES PROMOTION

Belinda Didsman, Zanna Munro, Phil Cole and Jennifer Menchin – “60 Jobs in 60 Days”, 2BS, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

NX FM – “Have Maccas with Matty”, NX FM, Austereo, Newcastle NSW P

Triple M – “The Snickers Hour”, Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT

Janeen Hosemans – “Bessie Fitzpatrick – Orringe Appeal”, 2BS, Bathurst Broadcasters, Bathurst NSW C

93.9 Bay FM – “Bay FM Community Forum”, 93.9 Bay FM, Grant Broadcasting, Geelong VIC P

KO FM Promotions Team – “Murdoch Family Rescue”, KO FM, Austereo, Newcastle NSW P

Triple M – “Youngcare Appeal”, Triple M, Austereo, Brisbane QLD P

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION

Andrew Andrews – 103.5 Mix FM/Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Maryborough QLD C

David Huth – Sea FM/92.7 Mix FM, Macquarie Regional Radioworks, Sunshine Coast QLD P

Ben Ryan – Nova 106.9, DMG Radio, Brisbane QLD M

ENGINEERING EXCELLENCE

Max Healey, Leigh Zaghet and Alastair Reynolds – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW

INNOVATION AND EXCELLENCE

Natalie Florence – “3AW Producer Manual”, 3AW, Southern Cross Broadcasting, Melbourne VIC

MOST POPULAR STATION MANAGER

David Bye – 5RM/Magic 93.1FM, Star Broadcasting, Riverland SA C

Paul O’Connor - Hot FM/Sea FM 98.7, Macquarie Regional Radioworks, Mackay QLD P

David McDonald – 4BC/4BH, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD M

BEST NEWCOMER ON-AIR

Charles Croucher – 2BS, Bathurst Broadcasters, Bathurst, NSW C

Zoe Ella – Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Townsville QLD P

Dylan Lewis – Nova 100, DMG Radio, Melbourne VIC M

BEST NEWCOMER OFF-AIR

Krystle Theodore – Mixx FM 106.3/3CS, ACE Radio Broadcasters, Colac VIC C

Michael Thompson – 2CC, Capital Radio, Canberra ACT P

Faith Bradley – 4BC, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD M




See more photos at CRA's photo web pages (click below)

Post a Comment

0 Comments

Log InYou must be logged in to post comments.

Job market carousel

radioinfo ABN: 87 004 005 109  P O Box 6430 North Ryde NSW 2113 Australia.  |  All content © 2012. All Rights Reserved.