ACRA winners announced | radioinfo

ACRA winners announced

Monday 17 October, 2005
ACRA 2005 host Paul Murray

The winners of this year’s ACRAs have been announced and the full list is below.

The awards show was packed with performances from Jimmy Barnes and his daughter Mahalia, Thirsty Merc, Paul Mac and winners of the na2r competition, rap duo FK. Host Paul Murray combined with Dame Edna to generate lots of laughs and some Gladioli waving.

The 25th anniversary year of FM in Australia was an important theme of the awards night with FM radio pioneer Rod Muir being inducted into the Hall of Fame and Jimmy Barnes recalling that the song he performed, Khe San, “was banned by your fuckin’ FM stations when it first came out 25 years ago!”

Recent Media Watch star 5AA’s Bob Francis was also inducted into the Hall of Fame for his long career in radio which spans nearly 50 years.

Organised by Commercial Radio Australia, on behalf of the radio industry, the Awards include 29 categories, which cover all areas of radio broadcasting including news, talk, sport, music and entertainment.

The 2005 ACRAs enjoy the support of Arbitron, Nielsen Media Research, Australian Retirement Fund, RCS Sound Software, Comsyst and The Music Network.

WINNERS OF THE 2005 AUSTRALIAN COMMERCIAL RADIO AWARDS

Category Finalists are denoted with the following letters: Country, Provincial, Non Metropolitan, Metropolitan.

BEST NEWCOMER ON-AIR

Chris Baskerville – B-Rock FM 99.3, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Brendon Boss - “Bossy”, 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD P

Micheal “Guitar Boy” O’ Brien – “Guitar Boy Vs Sandra Bullock”, B105 FM, Austereo, Brisbane QLD M

BEST NEWCOMER OFF-AIR

Carly Quinn – 3HA / Mixx FM, ACE Radio Broadcasters, Hamilton VIC C

Matty Cass – Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Bunbury WA P

David Konsky – FOX FM, Austereo, Melbourne VIC M

BEST MUSIC PRESENTER

A Tie in the country division between:
Leigh Jones – “Jonesy ”, WAFM, Leederville WA C and Simon Pulis – 977 Snow FM, Capital Radio, Cooma NSW C

Justin James – “What Radio is to Me”, HOT FM, Macquarie Regional Radioworks, Bunbury WA P

Bianca Dye – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

BEST TALK PRESENTER

Latika Bourke – “The Morning Wireless Program”, 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

David Gillies – 105.3 New FM, Supernetwork Radio, Newcastle NSW P

Alan Jones – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

BEST ON-AIR TEAM

Grant & Carmen – “The Grant & Carmen Breakfast Show”, Mixx FM 106.3, ACE Radio
Chrissie & Ronnie – “Hot 91 Breakfast”, Hot 91.1, Queensland Media Investments, Sunshine Coast QLD P

The Merrick & Rosso Breakfast Team – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

BEST CURRENT AFFAIRS COMMENTATOR

Alan Jones – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW

BEST SPORTS PRESENTER

Geoff Mann – 2DU, Supernetwork Radio, Dubbo NSW C

Steve Allan – “2GO Good Sports”, 2GO 107.7, Macquarie Regional Radioworks, Gosford NSW P

Ray Hadley – 2GB, Macquarie Radio Network, Sydney NSW M

BEST NEWS PRESENTER

Lois Chislett – 3YB, ACE Radio Broadcasters, Warrnambool VIC C

Samantha Blair – “National News”, The River 105.7, Macquarie Regional Radioworks, Albury NSW P

Steve Blanda – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M (AM)

Monique Dews – Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M (FM)

BEST PROGRAM DIRECTOR

Damien Willoughby – 977 Snow FM, Capital Radio, Cooma NSW C

Jason Matthews – 92.5 Gold FM / 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

David Rymer – Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR

Peta – Jayne Habner – 102.9 Hot Tomato, Gold Coast QLD NM

Melanie Linquist – Triple M 104.5, Austereo, Brisbane QLD M

BEST DOCUMENTARY

Barry Keohane & Lukas Augerinos – “Let’s Talk About It”, 100.7 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Townsville QLD NM

Highly Commended: Andrew “Cosi” Costello – “Rising Homelessness”, SA FM, Austereo, Adelaide SA M

Greg Hayes & Peter Duffy – “Peter Norman Mexico Olympics 1968”, 2KY 1017, SKY Broadcasting, Sydney NSW M

BEST MUSIC SPECIAL

Capital Radio Network – “Remembering Paul Hester”, Snowy Mountains 2XL, Capital Radio, Cooma NSW C

Lyndon Smith – “Sunday Rewind – Beatle’s 40th Anniversary Celebration”, 1494 2AY,
MCM Entertainment – “Take 40 Salutes U2”, Melbourne VIC M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE

The 2BS Race Team – “The Bob Jane T- Marts 1000”, 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW NM

6PR Sports Department – “Delaware North 20/20 Match”, 6PR, Southern Cross Broadcasting, Perth WA M

Triple M Football – “2004 AFL Grand Final”, Triple M, Austereo, Melbourne VIC M

BEST STATION PROMOTION

Doupe and Willoughby, Capital Radio - “Three Grand Band”, 977 Snow FM, Capital Radio, Cooma NSW C

90.9 Sea FM – “Little House in the Sticks”, 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

Nova 96.9 – “Phone Sex”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

Lisa Lees & Amanda Lumsden – “Merrick & Rosso - Wedding Unplanners”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

BEST SALES PROMOTION

Pamela Howard – “Honda of Torture” 107.3 Max FM, Supernetwork Radio, Taree NSW C

Nicky Ford & Alex Dean – “Oktoberfest”, Star 1045, DMG Radio Australia, Central Coast NSW P

Triple M Network – “The Incredibles”, Triple M, Austereo, National M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL

Chris Creasey – “Rod Hammond - Ultrasound”, 1089 3WM, ACE Radio Broadcasters, Horsham, VIC C

Matt Lygoe, Todd Widdkombe & Kelli Cardwell – “West Gosford Butchery”, Star 1045 DMG Radio Aust, Cntl Coast NSW P

Tie between:
Geoff Bickerton –“Seven Seas - Barry No Nuts”, Mix 102.3, Australian Radio Network, Adelaide SA M and
Andrea Brazilian Hard Wax – “Garden”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

BEST NETWORKED PROGRAM

Brendan McIntosh – “ACE Hot 30”, Mixx FM, ACE Radio Broadcasters NM

Dan Lyons & Ken Green – “The Benchwarmers”, Macquarie Regional Radioworks NM

The Merrick & Rosso Breakfast Team – “Merrick & Rosso: Least Worst Bits”, Nova 96.9, DMG Radio Australia M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM

MCM Entertainment – “My Generation”

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT

Andrew Bland – “SBS Ashes Coverage”, 103.5 Mix FM, Macquarie Regional Radioworks, Fraser Coast QLD C

Paul Gale – “Crazy Call - Jaw Talk”, 90.9 Sea FM, Macquarie Regional Radioworks, Gold Coast QLD P

The Merrick & Rosso Breakfast Show featuring Larry Emdur, Tom Williams & Laurie Daley – “The 2004 Merrick & Rosso Christmas Pantomime”, Nova 96.9, DMG Radio Australia, Sydney NSW M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT

Richard Kew – “Radio Relay”, MIXX FM 106.3, ACE Radio Broadcasters, Colac VIC C

Star 1045 – “Doyalson Fire Appeal”, Star 1045, DMG Radio Australia, Central Coast NSW P

Tie between: SA FM – “Shoebox of Love”, SA FM, Austereo, Adelaide SA M and
Nova 100 – “Nova’s All Ear’s”, Nova 100, DMG Radio Australia, Melbourne VIC M

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION

Trent Mc Curdy – MIXX FM 106.3, ACE Radio Broadcasters, Horsham VIC C

David Horspool - 101.3 Sea FM / 2GO 107.7, Macquarie Regional Radioworks, Gosford NSW P

Sideshow Mike Andersen –Triple M, Austereo, Sydney NSW M

BEST MUSIC DIRECTOR

Dan Cole – WAFM, Leederville WA C

Belinda Green - Hot FM, Macquarie Regional Radioworks, Bunbury, WA P

Jaime Chaux - Triple M Adelaide / 2DAY FM, Austereo, Adelaide / Sydney SA/ NSW M

BRIAN WHITE MEMORIAL AWARD

Latika Bourke – “21 Health Jobs Saved”, 1503 2BS Gold, Camplin Broadcasters, Bathurst NSW C

Kylie Simmonds – 2UE, Southern Cross Broadcasting, Sydney NSW M

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT

West Coast Radio Direct Sales Team – 97.3 Coast FM / 1116 6MMM, West Coast Radio, Mandurah WA NM

KOFM Sales Team – 102.9 KOFM, Austereo, Newcastle NSW NM

Radio 4BC Sales Team – Radio 4BC, Southern Cross Broadcasting, Brisbane QLD M

BEST SALESPERSON

Tie Between: Jenni Puccini – 97.3 Coast FM / 1116 6MM, West Coast Radio, Mandurah WA C and
Karen Egan – Power Fm, Grant Broadcasters, Hunter Valley NSW C

Michelle Moores – i98FM, WIN Corporation, Wollongong NSW P

Tie Between: Paul Rogers – SA FM, Austereo, Adelaide SA M

Robert Iannazzo – Mix 104.3, Australian Radio Network, Melbourne VIC M

ENGINEERING EXCELLENCE AWARD

Brett Kelly – “Austereo's Digital Designs - A Complete Approach”, Austereo

Amos & Bourke – “Austereo's Broadcast Data System”, Austereo

Also, DMG’s Steve Adler received a special award for engineering excellence in training.

INNOVATIVE EXCELLENCE AWARD

Rob Sharples & Sally O’ Donoghue – “Austereo Creative Team Sydney Re-launch”, 2DAY FM/Triple M, Austereo, NSW

MOST POPULAR STATION MANAGER

Michael Pearce-Raisin - 5SE / Star FM, Macquarie Regional Radioworks, Mt Gambier SA C

Tie between: Peter Scrine - i98FM, WIN Corporation, Wollongong NSW P and
Leanne Hulm – Sun FM 96.9 / Sun Mt Buller 93.7 / 3SR FM 95.3, Macquarie Regional Radioworks, Shepparton VIC P

Paul Bartlett - Fiveaa, DMG Radio Australia, Adelaide SA M

Post a Comment

0 Comments

Log InYou must be logged in to post comments.
radioinfo ABN: 87 004 005 109  P O Box 6430 North Ryde NSW 2113 Australia.  |  All content © 2012. All Rights Reserved.