AFTRS Radio alumni clean up at the ACRAs | radioinfo

AFTRS Radio alumni clean up at the ACRAs

Wednesday 30 October, 2019
Natalie Peters

AFTRS Radio alumni have swept the ACRAs, taking home 13 accolades in categories across country, provincial and metropolitan markets.
 
Winning two awards on the night include: Kate Tim & Marty’s Tim Blackwell, Triple M’s Stephen Cenatiempo and Glenn Stolzenheim of Power FM & 2NM.
 
Kent “Smallzy” Small (Nova) took out Best Music Presenter, Natalie Peters (2GB), along with her team, won Best On-air Team and current radio student Jenna D’Apice was part of the team that won Best Original Podcast – Branded.
 
Here’s the full list of AFTRS alumni winners at the awards:
 
BEST ON-AIR TEAM – METRO AM
Afternoons with Erin Molan & Natalie Peters; Erin Molan & Natalie Peters (Graduate Diploma Commercial Radio Broadcasting, 2007) 2GB, Sydney NSW, Macquarie Media Limited M
 
BEST NETWORKED PROGRAM
Australia By Night with Stephen Cenatiempo (Graduate Diploma: Radio Broadcasting, 2010), Southern Cross Austereo P
Kate, Tim & Marty; Kate Ritchie, Tim Blackwell (Graduate Diploma in Commercial Radio Broadcasting, 2001) & Marty Sheargold, NOVA Entertainment M
 
BEST ORIGINAL PODCAST — BRANDED
Focus On Ability; Nova Employment & the Nova Entertainment Podcast Team, NOVA Entertainment. Current radio student Jenna D’Apice from AFTRS GDRPT was part of the team.
 
BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER
Stephen Cenatiempo (Graduate Diploma: Radio Broadcasting, 2010); Triple M Regional Network, Southern Cross Austereo NM
 
BEST MUSIC PRESENTER
Kent “Smallzy” Small (Graduate Diploma in Commercial Radio Broadcasting, 2003); Nova Network, NOVA Entertainment M
 
BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM
Kate, Tim & Marty; Kate Richie, Tim Blackwell (Graduate Diploma in Commercial Radio Broadcasting, 2001), Marty Sheargold & the Nova Entertainment Syndication Team, NOVA Entertainment
 
BEST DIGITAL RADIO FORMAT
Triple M Classic Rock Digital; Adam Williscroft (Commercial Radio, 1990), Southern Cross Austereo
 
BEST MULTIMEDIA EXECUTION – STATION
Hit104.7 Skyfire; Zak Davies, Tarryn Evans, Adam Jansen, Alexandra Carlon, Georgia Duck, Josh Torney, Ned Breward, Matt Heap (Graduate Diploma in Commercial Radio Broadcasting, 2012), Bethany Larsen, Gemma Maddox & Rod Cuddihy, Hit104.7, Canberra ACT, ARN/SCA NM
 
BEST MULTIMEDIA EXECUTION – SALES
Jesse & Juelz’ Busselton Jetty Swim; Grant Fletcher, Jesse Watkins, Juelz Jarry, Simone Butland & Amy Collett, Hit 95.7, Bunbury WA, Southern Cross Austereo NM
 
 BEST STATION PROMOTION
Stolzy & Damo’s Town Songs; *Glenn Stolzenhein, Damien Leith & Sam Arenson (Advanced Diploma in Radio Essentials, 2017); Power FM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters C
 
BEST PROGRAM DIRECTOR
Glenn Stolzenhein; Power FM & 2NM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters C
Ryan Khay; TRFM, Traralgon VIC, ACE Radio Broadcasters P
 
BEST MUSIC DIRECTOR
Andrew Very (Graduate Diploma Commercial Radio, 1999), Gold 92.5, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo

Current Graduate Diploma in Radio student Tyler Claire Thompson was at the ceremony interviewing winners for radioinfo as they stepped off the stage.

 
 

Advertisement
Post a Comment

0 Comments

Log InYou must be logged in to post comments.
radioinfo ABN: 87 004 005 109  P O Box 6430 North Ryde NSW 2113 Australia.  |  All content © 1996-2021. All Rights Reserved.